Na co se nás často ptáte.
Zdravotní pojišťovny přispívají na léčbu pacientkám do 39. narozenin (tedy do 38 let a 364 dní věku). Podle počtu embryí, které jsou přenášeny při embryotransferu, přispívají zdravotní pojišťovny na 3 nebo 4 kompletní cykly. 4 cykly jsou hrazené pouze v případě, kdy bylo ve všech případech přenášeno pouze jedno embryo. Některé laboratorní techniky ale ze všeobecného zdravotního pojištění hrazeny nejsou (tj. prodloužená kultivace, ICSI, asistovaný hatching, kryokonzervace a PGT, pokud k němu není indikace).
Pro mimotělní oplození není manželský svazek podmínkou. Podle platné legislativy je ovšem vyžadována písemná žádost o léčbu s podpisem obou partnerů páru tvořeného mužem a ženou, a to i v případě, kdy je nezbytné při léčbě neplodnosti použít darované pohlavní buňky.
Léčba neplodnosti je často dlouhodobá a pracovní neschopnost se tudíž vztahuje jen na ty situace, kdy profesní fyzická či psychická zátěž může ovlivnit negativně samotnou léčbu. Jde o stimulaci ovárií za účelem odběru vajíček a dobu po odběru, do průkazu či vyloučení těhotenství.
Za většinu léků je třeba podle vyhlášky uhradit i doplatek, jehož výše je závislá na druhu léčiva a na lékárně, kde si přípravek vyzvedáváte. Všeobecně se doporučuje vyzvedávat tyto specifické léky v lékárně, která je buď součástí zařízení nebo je mu velmi blízko. Dokáže totiž získat tyto specifické léky za výhodnější doplatky než běžná lékárna.
Pojišťovnou jsou plně hrazena ultrazvuková vyšetření, pokud jsou provedeny maximálně 4 vyšetření za 3 měsíce, případně 7 za 12 měsíců - toto platí v rámci běžné péče, kontrol, plánování nitroděložní inseminace, či kryotransferů. V případě, že je jich provedeno více, je třeba počítat s finanční spoluúčastí. V rámci cyklu umělého oplodnění je výše úhrady UZ vyšetření plná. Terapie je nastavena tak, aby ve většině případů stačil počet UZ vyšetření hrazených pojišťovnou. Dále je pojišťovnou hrazeno krevní vyšetření, odběr oocytů v celkové anestezii a embryotransfer 3. den kultivace embryí. Na stimulační léky jsou doplatky. Nadstandardní laboratorní metody (například ISCI, PICSI, prodloužená kultivace embryí, TESE, MESA, Asistovaný Hatching) nejsou pojišťovnou hrazeny vůbec.
Léčba v centru asistované reprodukce je, dle platné české legislativy, vždy párovou terapií. Z tohoto důvodu je při léčbě vyžadována účast obou partnerů (účast obou partnerů není zapotřebí při všech návštěvách), kteří musí být rozdílného pohlaví. O umělé oplodnění tedy může požádat pouze heterosexuální, i nesezdaný, pár. V důsledku uvedené zákonné úpravy, tak není asistovaná reprodukce v České republice umožněna lesbickým párům ani ženám bez partnera.