Na co se nás často ptáte.
Pokud chcete být zařazená do programu dárkyň, čeká vás několik vyšetření, které je nutné provést. Patří mezi ně základní gynekologické vyšetření, odběr a vyšetření krve (krevní skupina, Rh faktor, pohlavně přenosné choroby, provedení genetických testů a další). Tento proces trvá přibližně 2 měsíce.
Odběr vajíček se provádí v krátkodobé celkové anestezii. Vajíčka se odebírají pod kontrolou ultrazvuku tenkou jehlou přes poševní stěnu. Odběr samotný tak nebolí a nezůstávají po něm žádné jizvy.
Nikoliv. Darování vajíček je samozřejmě anonymní a podle § 10 zákona č. 373/2011 Sb, o specifických zdravotních službách se musí zajistit zachování vzájemné anonymity dárce, neplodného páru i dítěte narozeného z asistované reprodukce. Že jste darovala vajíčka se tak nikdo nedozví.
Ano, onemocnění štítné žlázy ani její léčba nebrání darování.
Za darování vajíček dárkyním nenáleží žádná finanční odměna. Avšak při dodržení všech postupů v průběhu přípravy odběru vajíček dostanou dárkyně kompenzaci v celkové částce až 34 500 Kč.
Podle zákona je nutné zachovat anonymitu všech osob, kterých se umělé oplodnění týká - dárce, neplodného páru i dítěte. Darovat vajíčko např. sestře tak není podle legislativy možné.
Komplikace po odběru vajíček jsou opravdu velmi vzácné. Dlouhodobá rizika na zdravotní stav, ani negativní vliv na pozdější schopnost otěhotnět a donosit zdravé dítě nebyly dosud nikde na světě potvrzeny. Pokud jste zdravá, což by mělo říci i předodběrové vyšetření, vajíček máte i po odběru dostatek pro zplození vlastního potomka.
Ano, je však třeba dodržet tříměsíční odstup mezi jednotlivými stimulacemi.