Anti-Műllerian Hormon je tvořen ve vaječníku buňkami preantrálních a malých antrálních folikulů do velikosti 4 mm. Jedná se tedy o atypický hormon, jehož hladiny jsou přímo závislé na počtu a typu folikulů. Absolutní hladiny AMH jsou excelentním biomarkerem ovariální rezervy, neboť AMH reflektuje počet zbývajících folikulů ve vaječníku. Během cyklu se koncentrace AMH v krvi nemění, ale se stoupajícím věkem ženy postupně klesá až k neměřitelným hodnotám.
Proč podstoupit vyšetření AMH?
Nejvyšší šanci na otěhotnění má žena zhruba ve 25 letech. Po 30. roce plodnost klesá a po 35. roce je šance na otěhotnění výrazně nižší a klesá dále s každým dalším rokem. Vyšetření hladiny AMH vám pomůže zjistit, jakou rezervu vajíček ve vaječníku máte. K tomu, abyste zjistila stav své ovariální rezervy stačí jedno vyšetření, nicméně pokud se po několika měsících necháte vyšetřit podruhé, budete moct určit rychlost klesání hladiny AMH.
Pokud plánujete asistovanou reprodukci, hladina AMH pomůže odhadnout odpověď na hormonální stimulaci vaječníků. Vyšetření je také vhodné, pokud se již rok bezvýsledně pokoušíte otěhotnět, pokud jste prodělala operaci vaječníků nebo chemoterapii.
Jak vyšetření probíhá?
Z odběrů krve lékař zjistí hladinu AMH. Odběry mohou probíhat v kterýkoliv den cyklu, protože hladina AMH se během cyklu nemění. Zvýšená hladina AMH může znamenat polycystické vaječníky, při nichž žena vytváří více mužských hormonů než by měla a mívá potíže s otěhotněním. Naopak snížená hladina může znamenat nízkou rezervu vajíček ve vaječníku a tedy opět problémy s otěhotněním. Výsledky budete mít k dispozici do týdne, lékař vám při konzultaci samozřejmě objasní váš stav.