Snažíte se počít potomka a nedaří se? Trvá-li tato doba několik měsíců, nejde o nic výjimečného. Ani za optimálních podmínek (oba partneři jsou zdraví) není pravděpodobnost otěhotnění vyšší než 25 %. Pokud je vaše snaha delší než jeden rok, jde z pohledu medicíny o neplodnost. Stačí pár vyšetření, abychom zjistili, kde je chyba. 85 % párů čeká dítě už po několika měsících léčby.
Se zvyšujícím se věkem ženy se snižuje kvalita a počet uvolňovaných vajíček a tím se snižuje i šance na těhotenství. Ženskou plodnost negativně ovlivňuje i kouření,drogy a stres. Neplodnost nebo snížená plodnost u žen může mít ale i jiné příčiny:
Po vstupním pohovoru vám lékař doporučí vyšetření, která by měla zjistit, proč se vám nedaří otěhotnět. Několik jednoduchých vyšetření odhalí příčinu neplodnosti v 80 % případů. Ale může to být složitější.
Ptáme se na závažnější onemocnění, alergie, operace, dlouhodobé užívání léků, pravidelnost a délku cyklu a počet krvácivých dní, počet spontánních porodů, potratů nebo užívání hormonální antikoncepce. Zaměřujeme se na vše, co mohlo mít vliv na plodnost. Na základě anamnézy doporučíme nejvhodnější vyšetření.
Ultrazvukové vyšetření je zcela bezbolestné. Je nepostradatelné při stanovení počáteční diagnózy. Pomocí ultrazvuku vyšetříme vnitřní pohlavní orgány, velikost a tvar dělohy, výšku děložní sliznice, vaječníky a vejcovody. Zaměřujeme se na všechny změny, které by mohly mít souvislost s tím, proč žena nemůže otěhotnět - například polypy, endometriální a pooperační srůsty.
Hysteroskopie je endoskopická metoda, která umožňuje prohlédnout vnitřek dělohy a odebrat vzorek děložní sliznice na mikroskopický rozbor. Hysteroskopie dokáže odhalit například vrozené vady dělohy nebo polypy děložní sliznice.
K vyšetření používáme hysteroskop, což je kovová trubička o průměru několika milimetrů, která má na konci kameru a lékaři vše detailně zobrazí na obrazovce.
Toto vyšetření probíhá v celkové anestezii, proto nepatří mezi metody první volby. Přichází na řadu v případě podezření na poškození vejcovodů nebo po neúspěšném pokusu o oplození vajíček.
Laparoskopie se ale není třeba obávat, je minimálně invazivní. K zavedení laparoskopu do dutiny břišní nám stačí 1 cm dlouhý řez v oblasti pupku. Aby byly orgány dobře vidět, nafoukneme břicho plynem, kontrolujeme průchodnost vejcovodů, prohlédneme všechny vnitřní pohlavní orgány a pánev.
Pokud vyšetření odhalí chirurgicky řešitelnou příčinu neplodnosti, připojíme na laparoskop chirurgické nástroje a rovnou jí odstraníme.
Genetická vyšetření jsou průlomem v léčbě neplodnosti. Jsou nedílnou součástí vyšetření každého páru s poruchou plodnosti. Tato vyšetření nám pomáhají zjistit příčinu neplodnosti a mají pozitivní vliv na další léčbu.
Ženské tělo může vytvářet protilátky proti spermiím partnera, vlastním vajíčkům nebo embryím. Imunologické testy přítomnost protilátek potvrdí nebo vyvrátí. Abychom testy mohli provést, odebereme vám malé množství krve. Nic víc není třeba.
Pokud se ukáže, že příčinou neplodnosti u ženy je přehnaná imunitní reakce, mělo by problémy s otěhotněním vyřešit jednoduché mimotělní oplodnění.
Zde se zaměřujeme například na: