Tímto diagnostickým krokem najdeme ta embrya, která nenesou chromozomální změnu, příp. nejsou postižena dědičnou chorobou, kterou přenáší jeden nebo oba rodiče, a jsou tedy vhodná pro transfer do dělohy. Minimalizujeme tak riziko narození nemocného dítěte.
Možnosti preimplantačního genetického vyšetření embryí:
PGT-A (preimplantační genetické vyšetření aneuploidií) k vyloučení chromozomálních odchylek v počtu chromozomů
PGT-SR (preimplantační genetické vyšetření strukturálních přestaveb) k vyloučení přestavby chromozomů (např. translokace), která byla zjištěna u jednoho z rodičů (výjimečně u obou) v rámci prekoncepčního vyšetření
PGT-M (preimplantační genetické vyšetření monogenních chorob) k vyloučení dědičných onemocnění, u nichž je známá genetická příčina (oba rodiče jsou přenašeči patologické vlohy, příp. jeden z rodičů chorobou trpí); mezi takové choroby patří např. cystická fibróza, hemofilie, spinální muskulární atrofie, muskulární dystrofie atd.
Postup při PGT
Pro genetickou analýzu odebíráme z embrya většinou pátý den po oplodnění několik buněk pro vyšetření v genetické laboratoři. Z odebraných buněk vyšetříme embryonální DNA a na základě výsledku vyšetření určíme další osud embrya. Pouze embrya bez chromozomální odchylky a bez rizika vzniku konkrétního dědičného onemocnění jsou určena pro přenos do dělohy.