Dostatečná výživa je základ
Sacharidy, tuky a bílkoviny nejsou jen zdrojem energie, ale plní i další důležité funkce. Význam má i jejich správné rozložení. Každé hlavní jídlo by z 1/4–1/2 měly tvořit sacharidy, a to podle míry naší aktivity a cíle, kterého chceme dosáhnout. Bílkoviny by pak měly tvořit zhruba ¼- 1/3 talíře. Pokrm pak doplňte i zdrojem tuku, podle tučnosti ostatních složek pokrmu může být vhodné množství kolem jedné polévkové lžíce oleje. Vyvážené jídlo může snížit chutě na sladké a potřebu uzobávat. Pokud však máte mezi obědem a večeří dlouhou pauzu, nejde už o uzobávání, ale o hlad – zařaďte pak mezi jídly svačinu. Nezapomeňte na porci zeleniny nebo ovoce ke každému jídlu k doplnění vitaminů a minerálních látek. Konkrétní potřeba živin je individuální a záleží na míře fyzické aktivity, cíli, věku, pohybové aktivitě, přítomnosti dalšího onemocnění apod.
Sacharidy
Sacharidy slouží jako primární zdroj energie, kterému tělo dá vždy přednost. Preferujte komplexní sacharidy (zejména celozrnné výrobky, přílohy), z nichž se energie uvolní pomaleji a zasytí na delší dobu. Obsahují i vlákninu, která má pozitivní vliv na trávení, hladinu glykemie a cholesterolu, slouží jako potrava pro střevní mikrobiom. Jednoduché sacharidy (sladkosti, slazené nápoje…) doplní energii velmi rychle, ale může po nich brzy následovat hlad a významně také navyšují náš energetický příjem, proto by v jídelníčku neměly převažovat – pokud nás zrovna nečeká náročný trénink. Při nedostatečném příjmu sacharidů se může dostavit únava a podrážděnost. Jen mozek potřebuje zhruba 140 g sacharidů denně. Při redukci se sice množství sacharidů snižuje oproti běžné potřebě těla, i tak je však jejich dostatečný příjem důležitý a přílohy by neměly chybět u žádného z hlavních jídel.
Bílkoviny
Bílkoviny jsou základní stavební kámen svalů, mají význam pro správné fungování imunitního systému a za zmínku stojí i jejich sytící funkce. Zařazujte zejména libové maso, ryby, mléko a mléčné výrobky, vejce, luštěniny i rostlinné náhražky masa ze sóji, hrachu či pšenice. Při nedostatku bílkovin hrozí ztráta svalové hmoty, oslabení imunity, padání vlasů nebo zhoršená kvalita pokožky atd. Protože nemají zásobní formu, při nadbytku se spotřebují jako zdroj energie a nebo se z těla vyloučí jako odpadní látky, proto také není dobrý nápad to s bílkovinami přehánět. Jejich potřeba se pohybuje kolem 1,0-2,2 g na kg tělesné hmotnosti. Pro sportovce a při redukci hmotnosti je doporučená hodnota pro příjem bílkovin alespoň 1,5 g/kg tělesné hmotnosti.
Tuky
Tuky umožňují rozpouštění některých vitaminů (A, D, E, K), účastní se tvorby vybraných hormonů včetně těch pohlavních a v neposlední řadě chrání naše orgány. Preferujte tuky rybí a rostlinné (kromě kokosového a palmojádrového) a zejména omega-3 mastné kyseliny, které si tělo nedokáže vytvořit samo a plní důležitou funkci i při podpoře plodnosti. Mezi bohaté zdroje omega-3 mastných kyselin patří tučné ryby, vlašské ořechy nebo lněné semínko. Nadbytečné množství tuku, zejména pak ve formě smažených pokrmů nebo sušenek a jiných sladkostí, může vést k nechtěnému přibírání. Nedostatečný příjem tuku zase povede k nedostatku vitaminů rozpustných v tucích nebo omega-3. Dále může dojít k významnému snížení celkového příjmu energie, který se může projevit únavou, zhoršeným výkonem nebo sníženou kvalitou pokožky či vlasů a nehtů.
Doplňky stravy před početím
V těhotenství se zvyšuje potřeba některých živin, a i když by bylo reálné je pokrýt z pestré stravy, odborníci se shodují, že rizika plynoucí z jejich nedostatku jsou významná a je proto doporučené užívat některé doplňky stravy i preventivně. Mohou totiž zlepšit kvalitu vajíček i spermií, ochránit je před poškozením, pomáhají udržet hormonální rovnováhu a v neposlední řadě přispívají ke zdravému vývoji plodu. Nezapomeňte ale, že pestrou stravu nenahradí.
A které za to rozhodně stojí? Omega-3 mastné kyseliny, vitamin D, kyselina listová, koenzym Q10, antioxidanty (vitaminy C, E, selen a zinek), vitamin B12. Lze zakoupit také mnoho doplňků stravy určených pro ženy, které plánují početí, kde je již obsažen potřebný mix.
Nejlepší vitaminy na podporu plodnosti
Tělesná hmotnost – nemiřte vysoko, ale ani nízko
Obezita i podváha mohou mít na plodnost i úspěšnost IVF významný vliv. U žen může vyšší hmotnosti zapříčinit kupříkladu hormonální nerovnováhu či zhoršit kvalitu vajíček. U těhotných pak existuje riziko rozvoje vysokého krevního tlaku, těhotenské cukrovky či preeklampsie a dále předčasného porodu nebo nutnost provedení císařského řezu. Z toho plynou rizika i pro plod včetně budoucího rozvoje obezity, která může přispět k dalším onemocněním.
Při příliš nízké hmotnosti hrozí nedostatek vitaminů, minerálních látek a celkově energie, a to jak pro matku, tak pro plod. A protože těhotenství, porod i kojení, jsou energeticky velmi náročné, je důležité, aby tělo bylo dostatečně připravené. Podvýživa dále zvyšuje riziko předčasného porodu či nízké porodní hmotnosti dítěte. Dostatečná strava je důležitá i pro samotný vývoj plodu, který veškeré potřebné živiny získává od matky.
U mužů pak vysoká či nízká hmotnost zhoršuje kvalitu spermatu.
Kam pro informace o výživě
Informace o výživě čerpejte primárně od odborných výživových společností (WHO, SPV, ČANT) nebo přímo u nutričního terapeuta. Jde o vysokoškolsky vzdělaného odborníka na výživu, který Vám pomůže udělat v jídelníčku udržitelné změny, které povedou k Vašemu cíli. Jde o zdravotnický obor, a tak Vám nutriční terapeut může pomoci i s výživou při vybraných onemocněních - např. diabetu, celikakii a nebo třeba PCOS.
Výživa při IVF: Na co si dát pozor a co má zelenou?
Co si z článku odnést?
Dostatečná a vyvážená strava je každodenní součástí života, která může celkově ovlivnit jeho kvalitu. Velký vliv má i na plodnost. Důležité je začít ji řešit již před početím, protože tělo může připravit na náročný proces těhotenství, porodu i kojení, dodá tělu potřebné vitaminy a minerální látky, které jsou důležité i pro zdravý vývoj plodu. Také má velký vliv na udržení optimální hmotnosti, protože ani vysoká, ani nízká hmotnost nejsou pro období kolem těhotenství příznivé. Dále můžete zapracovat na stravovacích návycích, které následně budete předávat dítěti.
Výživa je velmi individuální a každý člověk má jiné potřeby, proto se v případě nejasností neváhejte obrátit na nutriční terapeuty, kteří si prošly odborným vzděláním.