Nadváha
U žen:
Přebytečná tuková tkáň v těle může mít vliv na vyšší produkci estrogenů, což dále ovlivňuje menstruační cyklus a ovulaci. S vyšší hmotností a vyšší produkcí estrogenu je také spojeno vyšší riziko syndromu polycystických ovarií (PCOS), o kterém si můžete přečíst dále v textu. Dále se objevuje riziko zhoršené implantace vajíčka do děložní sliznice, čímž se u žen s nadváhou a obezitou snižuje pravděpodobnost početí. U těchto žen je také potřeba vyšších dávek farmakoterapie pro stimulaci vaječníků. Ženy s nadváhou a obezitou mají průměrně delší cyklus, nižší šanci pro početí a vyšší riziko potratu.
Redukce hmotnosti směrem k normálnímu BMI je tedy vhodnou součástí přípravy na početí. Důležité je však nepouštět se do drastických diet, ale hledat změny trvale udržitelné. V případě, že si s hubnutím nevíte rady nebo za sebou už máte několik neúspěšných pokusů o redukci hmotnosti, obraťte se na nutričního terapeuta, což je odborník na výživu, který vystudoval vyšší odbornou nebo vysokou školu, typicky lékařskou fakultu.
U mužů:
U mužů je nadváha a obezita spojena s nižší hladinou testosteronu, což má negativní dopad na kvalitu a produkci spermií. Ukázalo se, že redukce 15 % tělesné hmotnosti výrazně zlepšila parametry ve spermiogramu. Dále je vyšší hmotnost spojena s vyšším rizikem erektilní dysfunkce.
Podváha
Některé studie zkoumající vliv BMI na možnost početí ukázaly, že výrazně klesá pravděpodobnost početí i úspěšnost umělého oplodnění při BMI pod 18,5, dále bylo pozorováno vyšší riziko potratu a nižší porodní hmotnost dětí. Byly provedeny i studie, které tento vliv neprokázaly, nicméně limitací je příslušnost žen k různým etnickým skupinám.
Důvod, proč nemusí být početí a následné těhotenství u žen s podváhou úspěšné, je následující: Tělo ženy potřebuje mít určitou jistotu, že je schopné plod donosit. V případě, že je naše hlavní zásobárna energie, tedy tělesný tuk, vyčerpaná, je to pro tělo signál, že hrozí nedostatek. Problematický bývá především výraznější úbytek hmotnosti za krátký časový úsek nebo dlouhodobě nízká hmotnosti či příliš nízké procento tělesného tuku. Úspěšnost asistované reprodukce klesá ve chvíli, kdy z důvodu nižšího procenta tělesného tuku nefunguje správně menstruační cyklus.
Dostatek potřebných živin
Nedostatečný příjem energie a jednotlivých živin nemusí nutně znamenat, že je množství tuku v těle nedostatečné a celková hmotnost příliš nízká, i tak však může zásadně komplikovat úspěšnost početí. Řeč je například o tom, když žena velmi výrazně a rychle zhubne z vysoké hmotnosti. Stále může spadat do kategorie nadváhy, obezity a nebo normální hmotnosti - tedy nemusí mít podváhu, nicméně její tělo určitou dobu výrazně strádalo. Přísně redukční jídelníček totiž může vést k vyčerpání zásob důležitých živin a v důsledku k tomu, že náš organismus nebude připraven pro úspěšné početí. Komplikací může být také jednostranná, nevyvážená strava, která nemusí ovlivňovat naši celkovou hmotnost, ale souvisí se zásobením organismu jednotlivými esenciálními živinami.
Syndrom polycystických ovarií
Součástí léčby syndromu polycystických ovarií (PCOS) je i úprava hmotnosti směrem k normálnímu BMI, pokud je přítomná nadváha či obezita. Již redukce tělesné hmotnosti o 5 % může výrazně pomoci snížit komplikace spojené s PCOS. Toto onemocnění bývá často spojeno s rizikem inzulinorezistence, a to jak u žen s nadváhou, tak u žen s normální hmotností. To znamená, že hladina inzulinu po jídle klesá pomaleji nebo mírněji než u zdravého jedince, což vede k nižší dodávce cukru do tkání a zvýšená může být i hladina cukru v krvi. Je tedy vhodné zaměřit se na určité úpravy v jídelníčku. Zásadní je přednostní volba komplexních sacharidů s obsahem vlákniny nad jednoduchými (sladkými) cukry. Mezi vhodné zdroje sacharidů se tedy řadí například celozrnné obiloviny a výrobky z nich, žitný chléb, ovesné vločky, pohanka, luštěniny. Důležité je myslet i na dostatek zeleniny. Mezi spíše nevhodné zdroje sacharidů pak řadíme limonády, ovocné džusy nebo sladkosti. Vyhýbat bychom se také měly konzumaci velkých porcí sacharidových jídel, u kterých chybí zdroj bílkovin. Bílkoviny bychom měly zařadit ideálně do každého pokrmu.
U syndromu polycystických ovarií také roste riziko komplikací v těhotenství, jako je vysoký krevní tlak nebo gestační diabetes, takže i z toho důvodu je vhodné zaměřit se už před početím na zdravou životosprávu. Pomoci mohou také některé doplňky stravy. Konkrétně třeba inositol, vitamin D, omega 3, berberin a koenzym Q-10 mohou pomoci zvýšit citlivost k inzulínu, snížit zánětlivou reakci organismu a dále zlepšit ovariální funkci, pravidelnost menstruačního cyklu a hormonální rovnováhu. Suplementy je samozřejmě vždy vhodné konzultovat se svým lékařem.
Endometrióza
Také endometrióza zásadním způsobem snižuje šance na početí. Endometrióza může svou podstatou vyhojování způsobovat srůsty v dutině břišní a tím měnit pánevní anatomii, výrazně zhoršuje kvalitu vajíček a dále také snižuje hybnost vejcovodů. Léčba endometriózy je komplexní a často zahrnuje i operační zákrok. Výživou lze ovlivnit především subjektivní potíže, např. zhoršené trávení. Vhodné může být i zařazení některých potravinových doplňků, zejména těch s protizánětlivou funkcí a antioxidantů. Některé mohou možná mít vliv na prevenci onemocnění, jiné spíše zlepšují jeho symptomy. Suplementace kurkuminu, omega-3, vitamínu C a epigalokatechinu (EGCG) ve studiích snižovala velikost ložisek endometriózy u zvířat i u lidí. Hořčík, kurkumin, resveratrol a EGCG mají zase pozitivní vliv na nežádoucí růst krevních kapilár.
Autorkami článku jsou nutriční terapeutky z Nehladu.