Zatímco dříve měly ženy při prvním porodu okolo 25 let, dnes se tento průměr posunul blíže k třicítce. To, že se rodiči stáváme později, má řadu důvodů: kariéra, cestování, starost o finance... Když pak ženy zjistí, že otěhotnění není tak snadné, jak předpokládaly, zachraňují IVF lékaři, co se dá. Obzvláště specifickou skupinou jsou ženy ve věku nad 40 let, u nichž je vedle snížených šancí na otěhotnění také zvýšené riziko vývojových vad u dítěte.
Zásobu vajíček má žena už při narození
Narozdíl od mužů se ženy rodí s daným počtem vajíček: během života jim už tedy žádné další nepřibývají, naopak. Z původního miliónového konta dochází k postupným ztrátám, v době puberty už jich zbývá přibližně 300 000, z nichž se při každé ovulaci jedno uvolní. S věkem se poté snižuje nejen jejich počet, ale také kvalita. To, jak jste na tom s aktuálními čísly vaší plodnosti, prozrazuje tzv. ovariální rezerva.
Není to ale jen věk...
Mimo stárnutí, na které protilék zatím nemáme, existují faktory, které jsou zcela ve vaší moci: obezita, kouření, konzumace alkoholu, stres, nedostatečný spánek nebo intenzivní fyzická aktivita. Lékaře proto obvykle nezajímá jen datum vašeho narození, ale také způsob vašeho života. Chcete-li miminku jít přirozeně naproti, neměli byste na ně zapomínat.
Jak biologické hodiny tik...tik...tikají
Co konkrétně se ale v jednotlivých vývojových etapách v těle ženy děje?
Puberta (cca 11-15 let)
- Začátek menstruačního cyklu.
- Plodnost se postupně zvyšuje.
Mládí (16-29 let)
- Období nejvyšší plodnosti.
- Pravidelné menstruační cykly.
- Nižší riziko genetických abnormalit u potomků.
Raná střední věk (30-35 let)
- Postupný pokles plodnosti.
- Vyšší riziko komplikací během těhotenství a po porodu.
Pozdní střední věk (36-40 let)
- Další pokles plodnosti.
- Vyšší riziko chromozomálních abnormalit u potomků.
- Zvýšené riziko spontánních potratů.
Předmenopauzální období (41-45 let)
- Výrazný pokles plodnosti.
- Menstruační cykly se mohou stát nepravidelnými.
Menopauza a po menopauze (46 let a více)
- Konec reprodukčního věku.
- Nástup menopauzy (průměrně kolem 51 let).
Našli jste se v kategorii třicet plus?
I přesto, že některé biologické skutečnosti nelze ignorovat, poskytuje reprodukční medicína dnešním ženám možnost mít děti i v pozdějším věku. Patříte-li mezi ženy, pro které je zatím představa zakládání rodiny stejně vzdálená jako cesta na Měsíc, nebo ji v plánu máte, ale ještě nenastala vhodná doba, pojistěte se včas s pomocí social freezing: tato metoda umožňuje ženám uchovat svá vajíčka ve věku, kdy jsou jejich plodnost a kvalita vajíček na vrcholu, a vy tak můžete žít s vědomím, že vám neujíždí vlak.
Pokud je vám více než 40
Ženy po čtyřicítce, které si přejí otěhotnět, nejsou žádná rarita. Jak jsme ale uvedli na předchozích řádcích, lékaři jim k miminku pomoci umí, avšak s rostoucím věkem je vhodná preimplantační genetická diagnostika, která umožňuje pečlivé vyšetření embryí a výběr těch s nejvyšší šancí na zdravý vývoj. Tato metoda také přispívá k prevenci časných potratů a pomůže k tomu, aby i maminky v kategorii 40+ brzy v náručí svíraly vysněné, a hlavně zdravé miminko.