Ne nadarmo ženám tikají biologické hodiny
Na biologických hodinách bohužel něco je. Ačkoliv reprodukční věk ženy trvá od puberty až do menopauzy, ne každá fáze tohoto období je stejná. Jakmile dívka začne menstruovat, její tělo je schopné ovulace a tedy potenciálně i otěhotnění. Nejplodnější je však žena mezi 20. a 25. rokem. V tomto věku je její tělo připraveno na těhotenství, vaječníky pracují na plné obrátky a genetické riziko u miminka je minimální.
Po třicítce plodnost klesá
I když je dnes běžné mít první dítě až po třicítce, tělo se novým trendům nepřizpůsobuje: stále je tedy na početí nejvíce nastartováno do třicítky a po jejím dovršení to jde s plodností z kopce. V 31 letech je šance otěhotnět během jednoho cyklu 20 %, zatímco po dosažení 35 let klesá tato šance na pouhých 12 %. Po 35. roce života se nejen snižuje počet a kvalita vajíček, ale zvyšuje se i riziko genetických vad, samovolných potratů nebo nutnosti porodu císařským řezem. Podle údajů ČSÚ až třetina žen starších 35 let přivádí dítě na svět právě císařským řezem.
Neplodnost způsobená věkem se týká i mužů
Plodnost po třicítce se netýká jen žen, ale i mužů. Po 40. roce věku klesá kvalita spermií, což může ovlivnit nejen šanci na početí, ale také zvýšit riziko genetických vad. Tím se také vysvětlují opakované apely reprodukčních lékařů, proč je vhodné plánování rodičovství řešit včas – pro oba.
Když odkládat, tak informovaně
Většina párů si myslí, že má času dost a návštěvu lékaře začne zvažovat až ve chvíli, když se potýkají s problémy. Pokud ale patříte do kategorie třicet plus a rodičovství zatím odkládáte, měli byste získat kompletní obrázek o tom, jak jste na tom s reprodukčním zdravím dnes a jaké jsou vaše šance do budoucna. Dnešní medicína vám díky vyšetření plodnosti umožňuje udělat si jasno ještě předtím, než nastanou komplikace. Je to krok, který vám může ušetřit čas, starosti i peníze. Při odkládání plánu miminko až „někdy na potom” zvažte i možnost social freezingu – metody, která vám umožní uchovat vajíčka nebo spermie pro budoucí použití. Tak získáte větší jistotu a klid, že vaše cesta k rodině bude možná i v časech, kdy se přirozená plodnost snižuje.
„Proč nám nejde nám otěhotnět?"
Návštěvu lékaře je nutné zvážit i v případě, patříte-li mezi ty, kteří se už nějakou dobu o miminko snaží, ale stále bez úspěchu. Obecně platí, že pokud vám je méně než 35 let, pak byste se objednat na konzultaci měli po roce snah, ovšem pokud je vám přes 35 let, vyplatí se konzultace už po šesti měsících. V tomto věku totiž plodnost rychle klesá a každý další měsíc může znamenat další komplikace. Ale nezoufejte, i s těmi si medicína umí poradit – jednou z nejčastějších záchran je metoda IVF (in vitro fertilizace), která přináší naději i v případech, kdy se cesta k početí zdá být složitější, dlouhá nebo dokonce nemožná.
Vyšetření se nebojte
Vyšetření plodnosti není nic děsivého. Lékař jednoduše provede pár základních testů, které vám poskytnou jasnou odpověď na otázku, jak jste na tom. Muži absolvují spermiogram, zatímco u žen se hodnotí počet a kvalita vajíček a celkový stav reprodukčního systému. Díky těmto výsledkům získáte cenný přehled a můžete lépe naplánovat další kroky.