Strach z neplodnosti u žen: biologické hodiny
Několik výzkumů zaměřených na vnímání a prožívání neplodnosti naznačuje, že větší tendence k obavám mívají ženy. Narozdíl od mužů jim totiž „tikají biologické hodiny“ v podobě omezené ovariální rezervy, což u některých žen vyvolává pocit, že musejí s rodinným plánováním spěchat, popřípadě se strachují, že se kvůli stárnutí nebo absenci partnera jejich mateřská role vůbec nenaplní.
Plodnost s věkem klesá
Z dat vyplývá, že mnoho žen také zažívá strach spojený s tím, že jakmile překročí určitou věkovou hranici, jejich šance na otěhotnění se výrazně snižují. Studie ukazují, že ženy kolem třicítky mají výrazně vyšší pravděpodobnost trpět strachem z neplodnosti než jejich mužské protějšky.
Mužský pohled: jak se neplodnost dotýká mužské identity
Ačkoliv muži nemají stejný typ biologických hodin jako ženy, strach z neplodnosti se u nich často váže k pocitu ohrožení jejich mužnosti. Přestože mužská neplodnost je jedním z častých důvodů, proč páry nemohou počít přirozenou cestou, někteří muži pak mají tendenci se testování plodnosti vyhýbat. Důvodem? Obava z výsledků, které by mohly zasáhnout do jejich představy o sobě jako o muži.
Neplodnost = nejsem silný, ani zdravý
Někteří muži se také zdráhají přiznat svůj strach z neplodnosti, protože společnost tradičně spojuje mužskou plodnost s důkazem síly a zdraví. Jakmile dojde k problému, který tuto představu zpochybňuje, může to být pro mnohé až nepřijatelné – nevyhýbají se pak jen tomuto tématu,ale bohužel často i samotnému vyšetření.
Neplodnost jako problém páru: společná cesta plná výzev
Psychologické studie zmiňují, že strach má často dopad jak na psychickou pohodu jedince, tak na celý partnerský vztah. Neplodnost totiž není problém jednoho partnera – zasahuje oba, protože ovlivňuje jejich společné životní plány a vize do budoucnosti. Proto je důležité, aby oba partneři táhli za jeden provaz a možnosti řešení vyhledávali včas a hlavně: společně.
Vyšetření plodnosti spolu
A co na strachy pomáhá? Většina párů se shodne, že je to pocit „jedeme v tom spolu”. Proto se již od počátku vydávají naspolečné vyšetření plodnosti, což lékaři i psychologové doporučují nejen z důvodu snižování strachu. Táhnout za jeden provaz se ukazuje jako výborná strategie také z pohledu budování vzájemného respektu, podpory a motivace ke zvládnutí procesu léčby. Páry, které absolvují vyšetření plodnosti společně se:
- naučí komunikovat i o náročných tématech
- sdílí obavy a naději, což jim otevírá cestu ke vzájemnému porozumění
- zvládají lépe úskalí léčby díky silné vzájemné opoře
- prohlubují vzájemný respekt k emocím a zkušenostem druhého.
- zvyšují motivaci na cestě k vytouženému cíli.
Kdo se bojí více?
Na otázku, zda se bojí více muži či ženy tedy není jednoznačná odpověď, protože strach z neplodnosti je u každého jedinečný. Zatímco ženy mohou cítit větší tlak kvůli společenským očekáváním a biologickým faktorům, muži mohou naopak bojovat s otázkami vlastní identity a mužnosti.
Obě skupiny však mohou snížit svůj stres a obavy tím, že neplodnost budou vnímat jako téma, které je třeba řešit společně.