Stejně jako u primární neplodnosti (tzn. první snahy o potomka), může být příčina sekundární neplodnosti jak na straně ženy, tak muže. Podívejme se na ně podrobněji:
Sekundární neplodnost u žen
Začneme citlivým tématem, kterému se nelze vyhnout: věk. Pravděpodobnost, že vás sekundární neplodnost potká, se totiž zvyšuje s věkem. Studie z roku 2018zjistila, že věk je u sekundární neplodnosti statisticky významný faktor – u párů, které jsou starší, je tedy vyšší pravděpodobnost sekundární neplodnosti než u párů mladších.
Přesuneme-li se přímo k procesu početí, pak první zastávka bude ovulace. Právě její poruchy patří k dalším příčinám sekundární neplodnosti, zejména pak trpí-li žena:
- Syndromem polycystických vaječníků (PCOS)
- Primární ovariální nedostatečností (POI)
- Poruchami štítné žlázy nebo jiné endokrinními poruchy ovlivňující produkci hormonů
Nezapomínejme, že v potaz je nutné brát také životní faktory, jako je váha, výživa a užívání alkoholu/drog. Dobrou zprávou je, že i větší komplikace nemusí znamenat bezdětnost. Díky komplexní léčbě, ve které se zaměřujeme i na otázky duševní pohody a životního stylu, nastavujeme léčbu na míru, a s pomocí moderních metod umíme vyřešit i ty nejkomplikovanější případy. A to včetně dalšího strašáku jménem…
Endometrióza
Ta totiž patří do hojně zastoupené kategorie příčin sekundární neplodnosti. Chcete čísla? Celkově postihuje až 10 procent žen, navíc, některé studie naznačují, že 25 až 50 procent žen s neplodností endometriózu má. A co se týče sekundární neplodnosti kvůli endometrióze: ta může nastat například po císařském řezu, potratu nebo děložní operaci.
Mezi další příčiny mohou patřit různé autoimunitní a endokrinní poruchy, ovšem ty umí potrápit jak ženy, tak muže, proto teď přejděme do mužské sekce, kde jsou příčiny sekundární neplodnosti následující:
Příčiny sekundární neplodnosti u mužů
- Vysoký věk 40 a více, jelikož kvalita spermií obvykle klesá po dosažení této hranice klesá
- Nízké hladiny testosteronu, bez kterého se produkce spermií neobejde.
- Zvětšená prostata, jež může snížit počet spermií a omezit ejakulaci.
- Nebo odstranění prostaty (např. při léčba rakoviny).
- Hypogonadismus s pozdním nástupem: Jedná se o stav, který způsobuje snížení sekrece mužských hormonů.
- Nadměrné přibývání na váze: Šance na neplodnost se zvyšují o 10 % za každých dalších 9 kilogramů, které muž nabere.
Léčba se liší podle problému
Jaký léčebný postup lékař zvolí, bude záviset na konkrétní příčině. Jsou-li ve hře spíše hormonální komplikace, lze je korigovat podáváním hormonálních léčiv. Další možností může být chirurgický zákrok (často prováděný minimálně invazivní metodou), který odstraní komplikace způsobené myomy či endometriózu. Po pečlivém vyhodnocení spermiogramu a reprodukčního systému ženy může být doporučeno páru provedení intrauterinní inseminace (IUI) nebo IVF léčba. Logickou podmínkou však je, že vás lékař musí vidět, a to co nejdříve.
Je nutné nevyčkávat a kontaktovat lékaře
Pokud máte podezření na sekundární neplodnost, nedávejte si s kontaktováním lékaře na čas: tak jako u primární nepodnosti platí, že čím dříve, tím lépe. Využijte například Dnů plodnosti, během kterých nabízíme na pobočkách vyšetření plodnosti muže i ženy zdarma.