Plodnost je téma, o kterém můžeme diskutovat hodiny. Hodiny na téma vajíček a spermií? Neutíkejte. Pokud během ní totiž zjistíte například to, že nošení mobilu v kapse škodí spermiím, a dozvíte se, proč se o plodnost zajímat, i když neplánujete děti, pak vám tento čas uteče jako voda. A dokonce vám během něho spadne brada. A právě tak překvapující diskuse se odehrála v čtyřhodinovém díle podcastu zaměřeném na optimalizaci mužské a ženské plodnosti. No a protože tušíme, že byste chtěli to nejzajímavější, co zaznělo, zde poskytujeme body ke zvýraznění:
Plodnost není jen o početí, je ukazatelem celkového zdraví
Ačkoliv je plodnost často spojována s reprodukcí, je také ukazatelem celkové vitality a dlouhověkosti. Mužská a ženská plodnost jsou odrazem zdraví celého těla, i proto je potřeba, aby případná léčba byla komplexní.
Chlad a teplo mají vliv na spermie
Výzkumy naznačují, že cílené vystavení chladu může zlepšit kvalitu spermií a jejich počet a dokonce i hladiny testosteronu. Andy Huberman rovněž doporučuje, aby se muži plánující dítě v následujících 90 dnech vyhýbali vysokým teplotám, jako jsou horké koupele nebo sauna.
Tvorba spermií a životní styl
Alkohol, kouření a konzumace konopí narušují chemii semenné tekutiny a mohou poškodit spermie.
Frekvence ejakulace
Častější ejakulace snižuje koncentraci spermií v ejakulátu. Abstinence v rozmezí 48 až 72 hodin před ejakulací může zvýšit koncentraci spermií vyšší kvality.
Screening ženské plodnosti
Ženám ve věku 20-40 let, které mají zájem v budoucnu otěhotnět, Andy Huberman doporučuje nechat si u gynekologa změřit hladiny hormonu AMH nebo počet folikulů.
Důležitost analýzy spermií a vajíček
Stejně tak mužům, i když třeba aktuálně netouží po rodině, Andy Huberman radí podstoupit preventivní spermiogram.
Elektromagnetické záření: pozor
Zajímavým poznatkem je i studie o nošení telefonu v kapse, jejíž výsledky naznačují, že blízkost mobilního telefonu poblíž varlat může snížit hladinu testosteronu a počet spermií.
Stres management
Stresu management zlepšuje celkové reprodukční zdraví a zvyšuje šance na početí.
Výživové doplňky
Výživové doplňky jako koenzym Q10, inositol, myoinositol, D-chiro inositol, kyselina listová, vitamín D, zinek, selen, omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty pozitivně ovlivňují kvalitu vajíček a spermií a celkové reprodukční zdraví jak mužů tak žen.