Vzpomenete si na první moment, kdy jste v televizi fascinovaně hleděli na odpal rakety? Ten pocit úžasu a zvědavosti, kdy její ohnivý ocas rozřezával oblohou a raketa se vznesla směrem k neznámým dálkám vesmíru... Podobně úžasný moment nastává ale i pod vaší vlastní kůží, ano pánové, nyní mluvíme hlavně k vám, ale ani dámy nezůstanou pozadu. Spermie jsou totiž navržené tak, aby v momentu odpalu opustily mužské tělo a co nejdřív prozkoumaly jiný svět. Ten ženský.
Bez raketového pohonu jsou spermie jen stupidní motovidla
V hodinách biologie vám je popsali jako rychlé plavce, před kterými je třeba mít se na pozoru. Ve skutečnosti jsou však bez ejakulace tak mizerní závodníci, že by jim trvalo zhruba deset minut, než by přeplavali šířku jednoho slova v tomto článku. A u toho by se ještě stokrát ztratily. Ano, spermie nejsou závodníci a ještě mají smysl pro orientaci horší než turista bez mapy v neznámém městě.
Spermiím chybí vlastní motor
Je to ejakulace, která jim dává počáteční odpal potřebný k tomu, aby se dostaly na správné místo. Bez této prudké reakce by jejich cesta k vajíčku byla mnohem složitější a delší. Možná teď namítnete, že mají ocásky... ale vězte, že ten jim je tak platný, jako by byly vám plavecké rukávky při zdolávání kanálu La Manche.
Pravděpodobnost úspěšného oplodnění není více než 3 %
Pokud totiž vezmeme vezmeme v úvahu jejich velikost, čeká je úkol srovnatelný s několika tisíci kilometry pro člověka, přičemž musí překonat nejen fyzické bariéry, ale také se navigovat v prostředí, které je pro ně zcela cizí. V každém případě, i když je vajíčko stokrát větší než spermie... drtivá většina ho nakonec mine. Skutečně, vědecké výpočty říkají, že zvolíme-li jeden náhodně načasovaný pohlavní akt, pak šance na ono zázračné splynutí nedosahuje ani tří procent.
Plodnost mezi lety 1973 a 2011 klesla o polovinu
Nejste na tom se spermiemi bledě? Název článku, v němž sloupkař New York Times, Nicholas Kristof, dospěl k závěru, že se spermiemi na tom bledě skutečně jsme – konkrétně u průměrného mladého Američana jsou spermie z 90 procent defektní. Co za to může? Mezi nejčastějšími příčinami mužské neplodnosti se opakuje strava, životní styl, environmentální faktory, frekvence ejakulace a pozor, ale i to, zda muži nosí těsné spodky či ne. Teď si vezměme mikroskop a pojďme se na spermie podívat blíže.
Jeden ejakulát by stačil na zalidnění středně velkého státu
Jestli vám teď vrtá hlavou, zda patříte do řady mužů, jejichž spermie na tom nejsou nejlíp, nastává vaše chvíle: průměrný ejakulát muže v nejlepším věku má objem okolo tří mililitrů, přičemž v jednom mililitru je přibližně 25 milionů spermií. Sečteno podtrženo, kdyby většina z nich nepřišla nazmar, stačil by jeden kelímek na zalidnění středně velkého státu. To by ale musely být spermie v pořádku, což bohužel nejsou. Proto u kelímků ještě zůstaneme.
Jak pozná muž, že je neplodný?
Není-li vaší zálibou mikrobiologie a počítání do milionů, je nejlepším krokem, jak zjistit, zda jsou vaše spermie v pořádku, spermiogram. Spermiogram je laboratorní test, který hodnotí kvalitu a kvantitu spermií v ejakulátu, čímž odhaluje neplodnost muže. Jak dopadne ten váš? To nevíme. Jedinou jistotou reprodukce totiž je, že čím jsou obě strany starší, tím větší obtíže s početím budou mít. Proto vám doporučujeme spermiogram podstoupit co nejrychleji, protože díky jeho výsledkům můžeme společně podniknout kroky, ať se vám vaše vesmírná cesta nakonec povede.