Vyšší teplota v létě a na podzim má pozitivní vliv na asistovanou reprodukci
Strava, pohyb i psychika. To jsou proměnné, které otázky IVF běžně doprovází. Věděli jste ale, že v potaz byste měli brát i kolísání venkovní teploty? Na tento fakt upozornila studie v akademickém žurnálu Environmental Health, jejíž autoři upozorňují: „Zvýšená průměrná teplota v létě a na podzim má pozitivní vliv na úspěšná početí, což je aspekt, na který by měly být pacienti s asistovanou reprodukcí upozorněni.”
Vyšší teploty zvyšují šance na úspěšnou implantaci embrya
Na další zajímavé výsledky poukazuje studie z Journal of Assisted Reproduction and Genetics, jejíž autoři zjistili, že šance na početí jsou vyšší, je-li odběr vajíček provedený v letních měsících, a také, že vyšší teplota v době odběru je spojena s vyššími šancemi na úspěšné otěhotnění. To, jak potvrdil další výzkum, platí také pro případ tzv. kryoembryotransferu.
Vyšší úspěch u kryoembryotransferu
Kryoembryotransfer (KET) je proces, při kterém jsou do dělohy ženy přenesena zmrazená embrya. Studie zveřejněná v loňském roce v žurnálu Human Reproduction přitom upozorňuje, že jsou-li vajíčka pro kryomebryotransfer odebrána během letních měsíců, pak je šance na úspěšné otěhotnění vyšší až o 30 %. Tato zjištění mohou být obzvláště relevantní pro pacienty plánující kryokonzervaci oocytů nebo embryí.