Význam partnerského zapojení: Co říká výzkum?
Historicky se diskuse o problémech s plodností zaměřovaly převážně na ženy. Současný výzkum však ukazuje, že neplodnost je otázkou obou partnerů. Podle studie publikované Human Reproduction Update došlo v letech 1973 až k významnému poklesu koncentrace spermií u mužů v západních zemích o 52,4 % v průměru, přičemž celkový počet spermií poklesl o 59,3 %. Nejen to je ale důvod, proč k úvodnímu vyšetření přizvat i partnera.
Společně vyšetření=vyšší šance na úspěch
Další studie publikovaná v Fertility and Sterility (2020) ukázala, že páry, které absolvovaly vyšetření společně, měly až o 15 % vyšší pravděpodobnost dosažení těhotenství než ty, kde se vyšetření účastnil pouze jeden z partnerů. Kromě toho, že tento přístup umožňuje odborníkům lépe pochopit kombinované faktory a zvolit optimální léčbu pro konkrétní situaci každého páru, má společná cesta k miminku také další, vztah obohacující dopady:
Společná cesta a psychologická podpora
Asi není překvapením, že neplodnost si sebou nese i dávku stresu a náročných emocí. Právě ty ale podle výzkumu publikovaného v Journal of Psychosomatic Obstetrics & Gynecology (2019) můžete lépe zvládat právě tím, že od počáteční konzultace budete brát léčbu jako společný projekt: tento přístup k neplodnosti vám pak pomůže nejen lépe zvládat emočně náročné situace, ale posílí také váš vzájemný respekt a empatii.
Komunikace a posílení vztahu
Společné vyšetření plodnosti také pozitivně ovlivňuje komunikaci mezi partnery. Studie Family Process (2019) zjistila, že i přes stres, který s sebou neplodnost přináší, může IVF proces dokonce vztah posílit. Budete-ll sdílíet své obavy, pocity a očekávání, vás vztah bude získávat na hloubce a jednotě, což je podstatné nejen pro úspěšné zvládnutí léčby, ale i pro budoucí společný život.
Buďte spolu, protože dva rovná se tři
Společné vyšetření plodnosti má mnoho přínosů – od vyšší pravděpodobnosti dosažení těhotenství přes lepší zvládání psychických výzev až po posílení partnerského vztahu. Tento proces není jen o diagnostice fyzických problémů, ale i o vzájemné podpoře a posilování vztahu. Když oba partneři spolupracují a podporují se, nejenže zvyšují šance na úspěšné početí, ale zároveň vytvářejí pevný základ pro budoucnost.
Použité zdroje
Levine, H., Jørgensen, N., Martino-Andrade, A., Mendiola, J., Weksler-Derri, D., Mindlis, I., Pinotti, R., & Swan, S. H. (2017). Temporal trends in sperm count: a systematic review and meta-regression analysis. Human Reproduction Update, 23(6), 646–659. https://doi.org/10.1093/humupd/dmx022
Shrefler, B., & Williams, M. (2020). Fertility treatments and marital outcomes: A longitudinal study of couple fertility and marital stability. Fertility and Sterility, 114(1), 123-129.
Newton, C. R., Hearn, M. T., & Yuzpe, A. A. (2019). Psychological assessment and counseling in infertility patients. Journal of Psychosomatic Obstetrics & Gynecology, 40(2), 103-113.
Bodenmann, G., & Randall, A. K. (2019). The impact of infertility on couple relationships: A therapeutic approach to improve communication and coping. Family Process, 58(3), 545-560.