Na téma se vyjádřila vedoucí IVF laboratoře Ladislava Jelínková ze ze Sanatoria PRONATAL. Článek si můžete přečíst níže.
Žádná zbytečná konverzace nebo vyhrávající rádio, jen ticho, klid a naprosté soustředění na práci. Což je logické, v laboratořích sanatoria PRONATAL v Hodkovičkách pomáhají neplodným párům počít vytouženého potomka. Zařízení uprostřed lesoparku patří k nejstarším svého druhu v republice.
Vedoucí IVF laboratoře Ladislava Jelínková, která v PRONATALU pracuje devět let, nepočítá, kolika miminkům dopomohla na svět.
„Přispěla jsem k několika tisícům dětí,“ usmívá se od mikroskopu. Zrovna zkoumá další vzorek ejakulátu. „Ten je trochu lepší, některé spermie běží, některé leží,“ hlásí. Předchozí na tom byl daleko hůř. Spermie se vůbec nehýbaly.
Metod umělého oplodnění existuje několik. Spermiím se ušetří cesta a vloží se rovnou do dělohy, pokud se to nepovede, přichází umělé oplodnění ve zkumavce. Další možností je vpich spermie přímo do vajíčka. Má-li je muž nefunkční, vypomůžou anonymní dárci.
S PRONATALEM jich v současné době spolupracuje kolem třiceti.
Žádný ale nemůže svoje sperma věnovat neomezeně. Maximálně třikrát až pětkrát. „Máme limit, aby jeden dárce neměl víc než deset dětí. Aby se potom nesetkávali polo sourozenci. Ale máme klienty z bývalé Jugoslávie, Německa, Norska, Polska, takže se děti rozprchnou po celé Evropě,“ vyprávěla Právu Jelínková.
Dárcem nemůže být kdokoliv. Zájemce mezi 18. a 40. rokem s alespoň středoškolským vzděláním čeká důkladné prověření. Genetické i psychologické testy, dotyčný odpovídá například na počet sexuálních partnerek, lékaře zajímá rodinná anamnéza. První předpoklad je dostatek spermií. Ti úspěšní se můžou těšit na odměnu kolem 2000 korun, což je náhrada za ušlou mzdu, cestovné a další náklady v souvislosti s darováním.
Uchazečů by bylo dost, ale jen málo jich projde přísným sítem.
„Dá se říct, že každý desátý,“ odhaduje Jelínková. Na otázku, je-li to vlivem dnešní uspěchané doby, není přesná odpověď. „Existují vědecké studie, které potvrzují klesající trend, jiní tvrdí, že se to dnes měří jinak než dřív. Není potvrzeno, že by spermie mizely,“ říká laborantka.
Spermie zmrazené tekutým dusíkem vydrží až 25 let. V Pronatalu, který sídlí v historickém domě, kde se v seriálu Hříšní lidé města pražského odehrála vražda ve slunečních lázních, je skladují ve velkých sudech při teplotě minus 196 stupňů. Každý chrání zámek.
Co doktoři zařídit neumějí
O tom, který vzorek přijde na řadu, rozhoduje několik faktorů. Doktoři volí tak, aby zůstala zachovaná stejná krevní skupina, jakou mají budoucí rodiče, podle barvy vlasů, očí, aby se pokud možno nepoznalo, že to není vlastní dítě. Příjemcem nesmí být podle zákona samotná žena, vždy musí přijít pár. I nesezdaný. Podepíšou, že se hlásí k dítěti v budoucnu narozenému, i to, že nebudou pátrat po totožnosti dárce. Stejně tak on.
„To byste koukala, co si některé páry vymyslí. Chtějí, aby jejich budoucí dítě bylo klavíristou, mělo hudební vlohy,“ krčí rameny nad přemrštěnými požadavky Jelínková. To doktoři samozřejmě zařídit neumějí.
Jelínková působí v oboru 25 let. „Je úžasné, když vidíte výsledek své práce. Vidíte ty děti, které se narodí, a ty šťastné rodiče. Mít dítě je něco nenahraditelného, rozsvítí vám to život,“ svěřila se Právu.
O autorovi| Stranu připravila Lucie Fialová z deníku Právo