Preeklampsie v těhotenství
Preeklampsie je jednou z nejzávažnějších nemocí, které mohou postihnout matku a její nedonošené dítě. Celosvětové výzkumy přinášejí informace, že tato choroba je až z 42 % hlavním činitelem zodpovědným za úmrtí těhotných žen. Celkově postihuje asi 5 % gravidních a jedná se o jednu z existujících komplikací, která se objevuje již po 20. týdnu gravidity a mezi jejíž příznaky patří především vysoký tlak. Přímý druh léčby jako takové na tuto chorobu neexistuje, lze však zmírňovat její příznaky, a to především v případě včasné diagnózy. Preeklampsií jsou více ohroženy prvorodičky, ženy s vícečetným těhotenstvím nebo dcery matek, které si preeklampsií v minulosti prošly.
Co je preeklampsie?
Pod pojmem preeklampsie je označována nemoc děložních cév těhotných žen. Je to stav vyznačující se zvýšeným krevním tlakem (hranice je 140/90) a bílkovinou v moči (0,5 g/24 hodin). Při každém zdravém průběhu těhotenství se placenta dobře vyvíjí a postupně se propojuje s cévami dělohy s cílem zajistit proudění mateřské krve. V případě preeklampsie však tento stav neproběhne v dostatečném rozsahu, cévy těhotné ženy nejsou natolik roztažené, aby se k nim dostalo patřičné množství krve a k plodu se tak dostává málo kyslíku a živin. Ten se dané situaci přizpůsobuje tak, že vytváří látky, které způsobí, že budoucí matce se prudce zvyšuje krevní tlak. Zároveň tyto látky útočí na stěnu cév matky a způsobují vážné změny na ostatních orgánech. Nejčastěji se jedná o játra, ledviny či mozek. V případě, že není včas poskytnuta dostatečná zdravotní péče, hrozí riziko smrti jak těhotné ženě, tak jejímu plodu.
Jak se preeklampsie projevuje?
Za nejčastější příznak preeklampsie označujeme hypertenzi. Ta se vyznačuje bolestí hlavy, otoky nohou, únavou a pocity na zvracení. Všechny tyto příznaky se však objevují i u normálního a zdravého průběhu těhotenství. Jsou- li provedeny laboratorní testy, tak většinou vykazují dobrý krevní obraz, bývá však přítomna bílkovina v moči a zvýšená hladina kyseliny močové, kterou ledviny hůře vylučují. V pokročilých stadiích se nemoc projevuje poruchami zraku a koordinace.
Léčba preeklampsie
Jelikož je preeklampsie onemocnění související s těhotenstvím, sleduje nastávající matku její gynekolog a porodník. Ten pravidelně vyšetřuje plod za pomoci ultrazvuku a kardiotokografu (přístroj zaznamenávající srdeční ozvěny plodu a stahy dělohy). Plod, který má nedostatečný přísun živin z krve, pomaleji roste, má menší podíl plodové vody a může u něj docházet k vážným vývojovým změnám.
Před komplikacemi je však nutné chránit i matku, a to nejlépe za pomoci kompenzace vysokého krevního tlaku a předcházení eventuálnímu výskytu křečí a otoků. Ideální je udržování tlaku na hodnotách 140/90 za pomoci antihypertenziv, které je možné užívat i v těhotenství. Jedná se např. o metyldopa, β blokátory nebo blokátory kalciových kanálů. Je dobré mít na paměti, že ne každé zvýšení tlaku značí preeklampsii a ne každé zvýšení tlaku je dobré snižovat. V případě zbytečného snížení totiž může nastat stav, kdy dojde k menšímu prokrvení placenty a plod se ocitne v ohrožení. Je na zodpovědnosti každého lékaře, aby v konkrétní situaci nasadil tu nejvhodnější a jedinou správnou medikaci.