Ferticility care awards
Звяжіться з нами
UA
  • CZ
  • EN
  • DE
  • IT
  • RS
  • HR
  • PL
  • FR
Umělé oplodnění Jak probíhá umělé oplodnění

Jak probíhá umělé oplodnění

Pokud odhalenou příčinu neplodnosti nelze léčit nebo odstranit, přichází na řadu asistovaná reprodukce, neboli hovorově umělé oplodnění.

Vstupní pohovor

Vstupní pohovor

Trvá přibližně 30 minut a chodí se na něj v páru. Dostanete podrobné informace o možnostech léčby, cenách, co je hrazeno zdravotní pojišťovnou a jaké jsou doplatky na léky. Po vyplnění dotazníku proběhne konzultace s lékařem, který s vámi probere zdravotní stav, prodělané nemoci a rodinnou anamnézu. Budete mít dostatečný prostor na všechny vaše dotazy.

Vyšetření muže

Základní metodou diagnostiky mužské neplodnosti je spermiogram. Na základě výsledků vyšetření pak lékař doporučí případné další vyšetření. Může to být například andrologické vyšetření vylučující onemocnění varlat, nadvarlat a prostaty nebo genetické vyšetření.

Odběr spermií

Odběr spermií nejčastěji probíhá ve stejný den jako mimotělní oplodnění. Partner přijde v den odběru vajíček na kliniku, v andrologické laboratoři dostane nádobku na sperma, odejde do klidné odběrové místnosti a provede odběr spermatu masturbací. Pokud spermie z nějakého důvodu nelze získat přirozenou cestou, musíme je odebrat mikrochirurgicky metodou MESA nebo TESE. Chirurgický odběr spermií zpravidla probíhá dříve než odběr vajíček, takže získané spermie do termínu mimotělního oplodnění zamrazíme.

Vyšetření ženy

Provedeme hormonální vyšetření, které zachytí poruchy menstruačního cyklu, ovulace nebo zvýšenou hladinu mužských hormonů. Imunologické vyšetření odhalí tvorbu protilátek proti spermiím nebo vlastním vajíčkům. Ultrazvukovým vyšetřením sledujeme průchodnost vejcovodů, velikost a tvar dělohy nebo přítomnost polypů a srůstů.

Stimulace vaječníků

Běžně se každý měsíc ve vaječnících ženy připravuje několik folikulů, ve kterých rostou vajíčka, ale dozraje a uvolní se jen jedno. V rámci jednoho cyklu potřebujeme ale získat větší počet zralých vajíček. Proto vaječníky stimulujeme podáváním hormonů. Díky hormonální stimulaci získáme více vajíček než normálně. Ty pak můžeme použít při další léčbě, nebo je můžeme zamrazit.

Speciální laboratorní metody

Tyto metody zvyšují pravděpodobnost otěhotnění, zajišťují nekomplikovaný průběh těhotenství a donošení zdravého dítěte. Jde například o metody ICSI, PICSI, Microfluidic Sperm Sorting, Embryoglue a další. Nadstandardní metody zatím nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

Speciální laboratorní metody

Mimotělní oplodnění

Po úspěšném odběru vajíček a spermií všechna použitelná vajíčka oplodníme v laboratoři. Oplozená vajíčka (embrya) pak několik dní kultivujeme a sledujeme. Pokud se některá nevyvíjí dobře, musíme je z cyklu vyřadit. Pátý den po oplodnění vajíček, už víme, kolik embryí můžeme dál použít. Kvalitní embrya, která nepoužijeme k oplodnění hned, zamrazíme.

Kultivace

Standardně provádíme kultivaci 5 až 6 dní a máme s ní lepší výsledky, protože po 5 dnech už dokážeme s jistotou rozpoznat, která embrya se nejlépe vyvíjí a jsou nejkvalitnější. Tím, že embrya kultivujeme déle a do dělohy je přenášíme později, zvyšujeme pravděpodobnost, že se uchytí a vyroste z nich zdravé dítě.

Embryotransfer

ET (embryotransfer) je přenos embrya, který následuje po jeho úspěšné kultivaci v inkubátoru. Embryo do dělohy přenášíme tenkým katetrem přes pochvu a děložní čípek. V případě přenosu dříve zamraženého embrya mluvíme o tzv. kryoembryotansferu (KET).

Vaše dítě

Звяжіться з нами
Vaše dítě