Social freezing je preventivní zamrazení vlastních zdravých vajíček či spermií pro budoucí použití. V civilizovaném světě je dnes social freezing běžnou praxí.
Žena je nejplodnější mezi 20. a 30. rokem života. Po 35. roce kvalita vajíček a plodnost výrazně klesá. Ve 40 letech už bez problémů otěhotní jen zhruba 20 % žen. Aby žena i ve vyšším věku mohla mít vlastní dítě, doporučujeme vajíčka zamrazit ideálně do 30 let a maximálně do 35 let. Žena se samozřejmě vždy může snažit otěhotnět přirozeně a zmražená vajíčka nemusí nikdy použít.
Prvním krokem je gynekologické vyšetření a odběr krve. Podle výsledků doporučíme vhodnou hormonální stimulaci, díky které během jediného cyklu dozraje větší počet vajíček. Hormony si žena sama aplikuje do podkoží tenkou jehličkou zpravidla po dobu jednoho týdne.
Po 10 až 14 dnech stimulace přijdete na kliniku, abychom ultrazvukem zkontrolovali výšku děložní sliznice a určili termín odběru vajíček.
Vajíčka odebíráme punkční jehlou z obou vaječníků přes pochvu v kratičké celkové anestezii, stačí 10 minut. Zhruba dvě hodiny po výkonu vás propustíme domů.
Odebraná vajíčka ošetříme kryoprotektivy. To jsou látky, které je chrání před poškozením mrazem. Vajíčka zamrazujeme tzv. vitrifikací, což je nejmodernější a nejšetrnější metoda. Social freezing ženám kolem čtyřicítky významně zvyšuje šance na otěhotnění a porod zdravého dítěte.
Sperma si můžete nechat zamrazit v jakémkoliv věku, nicméně počet spermií a jejich kvalita s přibývajícími lety klesá.
Nejprve musíte přijít na odběr krve a moči, abychom mohli provést zákonem stanovené laboratorní testy na výskyt infekčních onemocnění. Pokud je vše v pořádku, objednáme vás na odběr spermatu. K odběru vzorku dochází zpravidla masturbací v intimní místnosti na naší klinice nebo u vás doma. Doma získaný vzorek musíte na kliniku přivézt nejpozději do půl hodiny od odběru. V některých případech musíme vzorek spermatu odebrat mikrochirurgicky, buď metodou MESA nebo TESE. Následuje vyšetření spermatu zvané spermiogram, kterým zjišťujeme objem ejakulátu, počet spermií, jejich pohyblivost a morfologii. Hodnoty spermiogramu se v čase výrazně mění, proto je možné, že odběr a stanovení spermiogramu budeme muset opakovat, abychom získali dostatek zdravých spermií ke zmrazení. Kvalitní spermie zamrazíme tzv. kryokonzervací. Poté je uchováváme ve skladovacích tancích s kapalným dusíkem při teplotě okolo -195°C.